
La 5 decembrie a.c. s-a năruit ultimul stâlp al conaţionalilor noştri care ţin morţiş că sunt moldoveni de naţionalitate şi limba li-i moldovenească. Unicul argument la care se mai putea face referinţă, în pofida tuturor dovezilor ştiinţifice, era articolul 13 din Constituţia Republicii Moldova, în care se stipula că limba de stat este moldoveneasca. Amintim că acest articol cu număr nefast a fost introdus în Constituţia ţării în 1994 de către comuniştii aburcaţi de rusofoni la putere, aceştia neglijând Declaraţia de Independenţă, în care româna este decretată ca limbă de stat în Republica Moldova. După 19 ani de luptă cu absurditatea, a fost dezlegată această dilemă, prin decizia istorică din 5 decembrie s-a revenit la normalitate. Judecătorii constituţionali au decis că textul din Declaraţia de Independenţă prevalează textului din Constituţie, preşedintele CC, Alexandru Tănase anunţând hotărârea ca sintagma „limba moldovenească” să fie înlocuită cu cea de „limba română”. Astfel, în Constituţia Republicii Moldova s-a consfinţit ceea ce ştie toată lumea şi a fost confirmat de Academia de Ştiinţe din Chişinău încă cu 20 de ani în urmă. E un eveniment istoric şi o mare bucurie pentru noi, românii din regiunea Cernăuţi. Cei care ne dezbină în români şi moldoveni, ba chiar întreprind tentative de a introduce în şcolile noastre „limba moldovenească” şi manuale tipărite prin Transnistria, ar trebui să închidă gura pentru totdeauna.
De acum în
comunitatea europeană vor fi două state vorbitoare de limba română, căci
Republica Moldova se îndreaptă ferm pe calea integrării europene. Ferice de
vecinii noştri care au o mamă dreaptă, România, pe lângă atâtea mame vitrege. Apropierea
de mama cea dreaptă ne-o ilustrează şi faptul că de Ziua Naţională a României
ministrul Apărării de
Decizia mult
aşteptată de noi privind recunoaşterea statutului oficial al limbii române în Moldova a fost precedată de
un eveniment crucial pentru cele 2,5 milioane de români din stânga Prutului. În
preajma Zilei de 1 decembrie, la împlinirea a 95 de ani de
Nu încape îndoială
că este şi un succes diplomatic al României care şi-a adus contribuţia la izbânda
acestei ţări mici. Mică, dar voinică, spun românii din stânga Prutului despre
ţărişoara lor, care l-au încântat pe Secretarul de Stat al SUA, John Kerry, în
timpul recentei vizite
Maria TOACĂ