
Astăzi, 26 ianuarie, a avut loc olimpiada de limba și literatura română, etapa regională, la care au participat 35 de elevi.
Această competiție oferă elevilor o platformă distinctă pentru a-și demonstra cunoștințele și abilitățile lingvistice, contribuind la dezvoltarea lor intelectuală și creativă, constă în promovarea limbii române, stimulând interesul pentru literatură și cultivând dragostea pentru cuvânt. Elevii, participanți, au ocazia de a explora capodoperele literaturii române și de a-și dezvolta abilitățile de analiză și interpretare.
Aceste competiții reprezintă, de asemenea, o modalitate excelentă de a evidenția talentele individuale. Elevii au oportunitatea de a-și evidenția creativitatea, originalitatea și profunzimea gândirii, punându-și la încercare imaginația și abilitățile de exprimare.
Pe lângă valorile educative, reprezintă o celebrare a culturii și a limbii române, stimulând pasiunea pentru literatură și contribuind la formarea unor tineri talentați și bine pregătiți.
Lilia Govornean, metodistă la Institutul postuniversitar de perfecționare a cadrelor didactice