
Rusia face miliarde vânzând petrol către UE prin Turcia -
Politico
Folosind o lacună în sancțiuni, Turcia deghizează
petrolul rusesc ca fiind al său și îl exportă în UE, aducând profituri de
miliarde Rusiei, scrie Politico.
Potrivit cercetărilor Centrului pentru Cercetare pentru
Energie și Aer Curat (CREA) și Centrul pentru Studiul Democrației (CSD), precum
și rapoarte independente ale Politico, petrolul rus pare să intre în masă în UE
prin Turcia.
Potrivit unui analist energetic senior la CSD, Turcia a
devenit o escală strategică pentru produsele combustibile rusești deturnate
către UE, generând sute de milioane de venituri fiscale pentru Kremlin.
Între februarie 2023 și februarie 2024, Turcia și-a
crescut achizițiile din Rusia cu 105% față de ultimele 12 luni. În aceeași
perioadă, exporturile turcești de combustibili către UE au crescut cu 107%.
„Aceasta nu înseamnă că fiecare lot de combustibil care
sosește în UE din Turcia este rusesc. Turcia are rafinării care pot procesa
aproape 1 milion de barili de petrol pe zi. Și firmele turcești, probabil,
revând combustibili non-rusi către UE.” , se spune în mesaj.
În general, schema prin care combustibilul rusesc ajunge
în UE este legată de o lacună în sancțiuni. Da, în ciuda restricției, există un
permis de import în UE de combustibil „mixt”, dacă este etichetat ca nerus.
Potrivit studiului, schema a adus Moscova până la 3
miliarde de euro din doar trei porturi (Ceyhan, Marmara-Ereglisi și Mersin) în
cele 12 luni după ce UE a interzis combustibilul rusesc în februarie 2023.
Portul din sud-estul Ceyhan, de exemplu, are legături
rutiere și feroviare limitate cu rafinării, oferindu-i puține mijloace de a
primi transporturi mari de combustibil, altele decât de la cisternele acostate
la danele sale.
Din februarie 2023 până în 2024, portul a primit
aproximativ 22 de milioane de barili de combustibil, dintre care 92% proveneau
din Rusia, de trei ori mai mult decât importa de la Moscova cu un an mai
devreme. În aceeași perioadă, 85% din exporturile de combustibil din port au
mers către UE.
O situație similară se întâmplă în portul vestic
Marmara-Ereglisi și în portul sudic Mersin. Ambele porturi au înregistrat
creșteri anuale similare ale importurilor rusești – dublarea în Marmara
Ereglisi și triplarea în Mersin – care coincide cu o creștere a exporturilor
către UE.
Autoritățile vamale ale Greciei, care este unul dintre
cei mai mari importatori de astfel de combustibil, au declarat că efectuează
„un control corespunzător atât în etapa de vămuire, cât și după aceasta” și
că „până în prezent nu au fost depistate încălcări”.
Publicația explică însă că, în practică, se verifică un
document care indică originea încărcăturii, numit „certificat de origine”.
Importul de combustibil cu documente rusești este în mare parte ilegal în
conformitate cu legislația UE, dar pur și simplu schimbarea mărcii Turciei de
marfă veche cu un nou certificat turc nu este.
Datorită înăspririi sancțiunilor americane împotriva
Federației Ruse, necunoscute până acum, în comerțul cu țiței dintre Rusia și
India au început să apară noi comercianți de petrol care furnizează petrol
rusesc țării asiatice.
De la începutul lunii octombrie, Statele Unite au
înăsprit sancțiunile împotriva unei flote largi de tancuri care transportă petrol
rusesc, de atunci zeci de tancuri care au fost sancționate au rămas inactive.
Trei tancuri cu petrol rusesc Sokol se află în porturile
indiene, unul se îndreaptă spre ele, ceea ce indică reluarea comerțului cu
Sokol, în ciuda sancțiunilor SUA, scrie adevărul economic.
Ziarul "Zorile Bucovinei" cu
referire la Evropeiska pravda, Economicina pravda