16 iunie 2026
ZIARUL ROMÂNILOR DIN UCRAINA

La Cernăuți a avut loc o întâlnire bilaterală cu reprezentanți ai României, printre care și Excelența Sa Alexandru-Victor Micula, Ambasadorul României în Ucraina, pe tema cooperării în dezvoltarea infrastructurii de frontieră

11 aprilie 2025 р. | Categorie: Cernăuți

La Cernăuți a avut loc o întâlnire bilaterală cu reprezentanți ai României, printre care și Excelența Sa Alexandru-Victor Micula, Ambasadorul României în Ucraina, pe tema cooperării în dezvoltarea infrastructurii de frontieră

Împreună cu adjunctul ministrului Dezvoltării Comunităților și Teritoriilor Ucrainei Serhii Derkaci, secretarul de stat al Ministerului Transporturilor și Infrastructurii din România Ionel Scrioșteanu, adjunctul șefului Agenției de Stat pentru Restaurarea și Dezvoltarea Infrastructurii Ucrainei Roman Komendant, Myroslav Bilețchi, șeful Administrației Militare Regionale Transcarpatia, s-a discutat despre dezvoltarea tronsonului la trecerile frontierei ucraineano-române, în special cele situate în regiunea Cernăuți.

În prezent, reconstrucția este în curs de desfășurare la Terminalul MAPP Porubne - Siret pentru a crește capacitatea de trecere. De asemenea, printre priorități se numără și lansarea primei linii de autobuze mari de pasageri prin Probotești – Rakoveț”. Era vorba de reconstituirea trecerii cu o bandă separată pentru astfel de transport.

În cadrul întâlnirii, s-a convenit să se lanseze un proiect pilot de control vamal comun la unul dintre noile puncte de control din regiunea Cernăuți.

”În prezent, determinăm, împreună cu partea română, care va fi exact acest punct de control.

Pentru regiunea noastră, este, de asemenea, important să se creeze condiții de infrastructură pentru trecerea vehiculelor cu marfă la punctul de control Crasna - Vikovu de Sus.

Printre sarcinile prioritare se numără deschiderea punctelor de control „Bila Krynyta – Klimăuți”, „Șepit – Izvoarele Sucevei”, „Ruska – Ulma”.

Sunt recunoscător distinșilor oaspeți pentru această întâlnire și vizită în Bucovina!

Continuăm să lucrăm pentru dezvoltarea regiunii Cernăuți, întărirea cooperării internaționale și integrarea europeană a Ucrainei, a spus conducătorul regiunii.

Împreună spre victorie!”

Zorile Bucovinei cu referire la pag, de Facebook a șefului ARM Cernăuți, Ruslan Zaparaniuk