16 iunie 2026
ZIARUL ROMÂNILOR DIN UCRAINA

Știri din Cernăuți. Continuitatea vieții în pofida tuturor intemperiilor - în maternitatea din Cernăuți au apărut pe lume tripleți

24 februarie 2026 р. | Categorie: Cernăuți

Știri din Cernăuți. Continuitatea vieții în pofida tuturor intemperiilor - în maternitatea din Cernăuți au apărut pe lume tripleți

Trei fetițe nou-născute stau în pătuțul centrului perinatal din Cernăuți. Este vorba de tripleții: Olivia, Ilaria și Amelia. Mama lor, Iryna Zvonetska, și tatăl Ilya sunt fericiți în pofida faptului că  familia are deja doi copii: fiica Eva, în vârstă de opt ani, și fiul Martin, în vârstă de 2,5 ani, scrie molbuk.ua

—Aceasta trebuia să fie a treia mea sarcină și al treilea copil. Dar S-a întâmplat ca, în loc de un copil, să așteptăm trei deodată. De aceea am ales nume speciale, pentru că îi avem deja pe Eva și Martin acasă, așa că am vrut să păstrăm o oarecare armonie. Fiicele noastre se numesc Olivia, Ilaria și Amelia. Povestea despre cum am aflat că vom avea tripleți este foarte interesantă. La început, am aflat despre sarcină datorită unui test obișnuit. Mai târziu, am vrut să confirm rezultatul și m-am înscris pentru o ecografie. În timpul primului control, mi s-a spus că vom avea gemeni. Data nașterii era încă scurtă.

Am fost, desigur, extrem de bucuroși. Chiar și parțial ne așteptam la o astfel de veste, pentru că familia noastră avea deja gemeni - bunica mea avea gemeni. În același timp, am înțeles că data nașterii era scurtă, așa că nu exista încă nici o certitudine. Când a venit momentul să ne înregistrăm și să monitorizăm evoluția sarcinii, am venit pentru o a doua ecografie. Doctorul a început controlul și a întrebat: Știu despre sarcini multiple? Am răspuns că da. Ne-am uitat împreună la imagini: primul făt, al doilea - totul a fost măsurat, indicatorii au fost verificați. Și dintr-o dată... Doctorul spune: „Și iată al treilea”. A fost un șoc pentru mine. Nu-mi venea să cred, - își amintește Iryna zâmbind.

Familia nu a aflat imediat sexul copiilor. Iryna spune că sperau ca printre cei trei copii să fie cel puțin un băiat.

— Sarcina a fost activă și fără complicații. Aici medicii au un mare merit. Abia în etapele ulterioare a devenit mai dificil: copiii au crescut, au pus presiune pe organele interne, le-a fost mai greu să respire sau chiar să mănânce. Cu toate acestea, nu au apărut situații de urgență. Totul a mers bine, - spune Iryna.

La început, cuplul a fost foarte îngrijorat de modul în care fiica cea mare va percepe faptul că va apărea un alt copil. Despre faptul că vor fi tripleți, părinții i-au spus mai târziu.

—Când am surprins-o și am anunțat sarcina, a zâmbit mai întâi, apoi a izbucnit în lacrimi și s-a dus în camera ei. Mai târziu s-a întors și a început să-mi îmbrățișeze burtica. I-am spus puțin mai târziu că vor fi... tripleți, pregătind-o treptat pentru această veste. În cele din urmă, a reacționat foarte călduros. A spus: „Mamă, nu-ți face griji, avem multe jucării pentru fetițe. Totul va fi bine.” Este atât de emoționant, - împărtășește Irina.

Fetițele s-au născut complet sănătoase, cu o greutate de 2350, 2480 și 2300 de grame.

Familia are o nouă etapă a vieții în față: mai multe treburi casnice, mai multă responsabilitate, mai multe nopți nedormite. În casă, unde deja se aud vocile copiilor, va deveni și mai puternic și mai cald. Fiica cea mare se pregătește să devină cea mai grijulie ajutoare, fratele mai mic - să descopere lumea împreună cu surorile sale, iar tatăl militar - să rămână un sprijin de încredere pentru cele patru prințese și fiul său.

Zorile Bucovinei cu referire la MB