24 iunie 2026
ZIARUL ROMÂNILOR DIN UCRAINA

100 de cadavre repatriate transportate la Cernăuți

11 martie 2026 р. | Categorie: Cernăuți

 100 de cadavre repatriate transportate la Cernăuți

100 de cadavre repatriate ale unor militari au fost transportate la Biroul Regional de Expertiză Medicală Legală din Cernăuți al Ministerului Sănătății din Ucraina.

Cadavrele militarilor decedați au fost descărcate și mutate într-un frigider, în viitor experții biroului le vor examina, vor identifica decedații și vor stabili cauzele decesului.

Înainte ca aceste cadavre să fie plasate în frigidere, acestea au fost examinate de experți dintr-un grup de lucru format din salvatori, tehnicieni în explozibili, criminaliști și experți criminaliști.

Conform relatării lui Viktor Bachynski, șeful Biroului de Examinare Medicală Legală din Cernăuți al Ministerului Sănătății din Ucraina, anul trecut Biroul din Cernăuți a primit 700 de cadavre neidentificate. Iar anul acesta au fost primite încă 100.

Cadavrele sosesc în condiții diferite și cu leziuni diferite. Există cazuri în care în timpul examinării cadavrelor se găsesc obiecte explozive.

„Cu fiecare lot, sosesc cadavre care se află de mult timp în teritoriul ocupat. Biroul nostru are 13 cazuri în care ne-au fost livrate cadavre cu explozibili. Ultimul caz a fost foarte înfricoșător. Când expertul a început autopsia decedatului, a fost găsită o grenadă neexplodată sub piele în zona membrelor. Apoi i-am evacuat pe toți angajații din birou. Am chemat pirotehnicieni, care au neutralizat această muniție pe terenul de antrenament. În 96 de cazuri din o sută, cauza decesului este o leziune explozivă”, - a spus V. Bachynski.

Reamintim că pe 26 februarie, 1.000 de cadavre (rămășițe) au fost returnate în Ucraina, care, potrivit părții ruse, aparțin apărătorilor ucraineni căzuți.

De asemenea, am scris anterior că printre cadavrele repatriate în Cernăuți a fost descoperit și cadavrul unui ocupant.

Zorile Bucovinei cu referire la MB