16 iunie 2026
ZIARUL ROMÂNILOR DIN UCRAINA

Știri din Cernăuți. ”Mergi, iar nisipul scârțâie sub dinți”: locuitorii Cernăuțiului se plâng de praf

23 martie 2026 р. | Categorie: Cernăuți

Știri din Cernăuți. ”Mergi, iar nisipul scârțâie sub dinți”: locuitorii Cernăuțiului se plâng de praf

Foto molbuk.ua

„E oribil, e imposibil să respiri în oraș. Uneori ai senzația că Sahara e undeva prin apropiere”, „Poți filma «Mumia» când bate o briză ușoară pe bulevard”, „Geamurile sunt toate acoperite de praf, deși locuiesc departe de drum”, - astfel de comentarii ale locuitorilor din Cernăuți pot fi citite pe rețelele de socializare.

„Praful e peste tot”

„Praful zboară peste tot: în ochi, în dinți. E mult. Totul în jur e alb de la el, uită-te la pietrele cubice. „Am putea să curățăm și să udăm puțin mai mult, și nu doar străzile centrale, ci și pe cele adiacente, unde este mult praf. În același timp, înțeleg că nu avem mulți oameni pentru asta”, - spune Oksana din Cernăuți.

„Mergi și nisipul scârțâie sub dinți. Există niște mașini de spălat.” „Este oare un vis să le  scoatem pe străzi?” - notează Oleksandr Brodetski, lector la Universitatea Națională Cernăuți, pe pagina sa de Facebook.

Fotografie de pe pagina de Facebook a lui Oleksandr Brodetski

Directorul PE „Regiunea-K”, Oleksandr Melnyciuk, a cărui companie este responsabilă de curățarea unei părți a orașului în calitate de subcontractant în KP „MiskSHEP”, a anunțat la începutul lunii martie că a început curățarea stradală mecanizată.

„Iarna din acest an a fost extrem de dificilă. Așadar, există o mulțime de materiale libere pe străzi. Din păcate, nu avem o baghetă magică, așa că trebuie să facem totul cu muncă asiduă și sistematică. Aș dori să invit pe toți cei care doresc să se alăture echipei de curățători la muncă!” - a anunțat directorul companiei.

Primăria a comentat, de asemenea, situația acum câteva zile.

„Nisip, reziduuri de compuși de degivrare, praf - toate acestea rămân pe drumuri și trotuare după iarnă. De aceea, la începutul lunii martie, imediat ce vremea a permis, am început curățenia.

Acum, lucrătorii serviciilor municipale restabilesc treptat ordinea. Mai întâi, lucrăm pe străzile principale.

De asemenea, am început să udăm drumurile din diferite părți ale orașului.

Facem tot posibilul pentru a menține Cernăuțiul curat și ordonat”, a declarat Consiliul Local Cernăuți într-un comunicat.

„Vom curăța orașul până la Paște”

Serviciul de presă al întreprinderii municipale „Mistoservis”, care curăță partea centrală a orașului, a declarat pentru „MB” căci câteva mii de tone de nisip și sare au fost turnate pe străzi în timpul acestei ierni cu zăpadă.

„Îndepărtarea resturilor amestecului de nisip și pietriș este o prioritate acum. Dar este nevoie de timp. Un vehicul special poate procesa până la doi-trei kilometri din zona din apropierea carierei într-o singură cursă. Apoi, vehiculul trebuie să se întoarcă la bază pentru a descărca molozul, să se umple cu apă și să se întoarcă la muncă. „Cu astfel de restricții, trebuie să mergi pe o stradă de mai multe ori pentru a colecta tot ce a fost aruncat peste iarnă”, spune Mistoservis.

Aceștia adaugă că vehiculele de curățenie, la fel ca îngrijitorii, lucrează zilnic de la ora patru dimineața. Ei îndepărtează peste patruzeci de tone de moloz pe zi.

„MiskSHEP udă drumurile, iar noi curățăm trotuarele și marginea jgheabului cu ajutorul unor aspiratoare speciale și mașini de curățat. Acest lucru ușurează munca, deoarece, în primul rând, se ridică mai puțin praf și, în al doilea rând, murdăria uscată este mai ușor de lăsat în urma stratului de acoperire”, spune compania.

„Serviciile comunale funcționează zilnic de dimineața până seara târziu.” „150 de îngrijitori și zeci de echipamente speciale sunt implicate în fiecare zi”.

Anterior s-a relatat că KP „Mistoservis” a câștigat o licitație pentru curățenie în Cernăuți, valoarea totală a contractului fiind de aproape 73 de milioane de grivne.

Cu toate acestea, așa cum se menționează în concluzia Serviciului de Stat de Audit pentru Prozoro, în timpul inspecției licitației participantului KP „Mistoservis”, clientul, adică departamentul de infrastructură, a descoperit o discrepanță în documente și a cerut eliminarea acesteia până la 27 ianuarie 2026. Participantul nu a făcut acest lucru, dar clientul tot nu a respins propunerea sa, așa cum prevede regulamentul.

Prin urmare, KP „Mistoservis” a fost recunoscută câștigătoare și a încheiat un contract cu aceasta pentru curățenia stradală în valoare de peste 73 de milioane de grivne.

În timpul monitorizării, clientul a explicat că cerința de eliminare a discrepanței a fost publicată în mod eronat și nu se aplica acestui participant.

Auditul a constatat o Încălcare: clientul ar fi trebuit să respingă propunerea, dar nu a făcut-o. Nu au fost constatate încălcări în alte părți ale procedurii.

În prezent, primăria contestă rezilierea contractului cu „Mistoservis” pentru curățarea orașului Cernăuți în valoare de 73 de milioane.

Zorile Bucovinei cu referire la MB