16 iunie 2026
ZIARUL ROMÂNILOR DIN UCRAINA

La 1 aprilie, Cernăuți încheie sezonul de încălzire

31 martie 2026 р. | Categorie: Cernăuți

Cernăuți încheie sezonul de încălzire
Comunitatea Cernăuți încheie sezonul de încălzire.
Decizia corespunzătoare a fost luată de comitetul executiv într-o ședință extraordinară la 31 martie, scrie molbuk.ua
Proiectul de decizie a fost susținut de 8 membri ai comitetului executiv prezenți.
Comitetul executiv al consiliului orășenesc a adoptat o astfel de decizie în legătură cu apelul Naftogaz privind finalizarea anticipată a perioadei de încălzire.
Astfel, sezonul de încălzire în clădirile rezidențiale și nerezidențiale, precum și în sfera socială, se va încheia pe 1 aprilie.
În clădirile încălzite cu centrale termice „Spitalul de Copii” (str. Bukovynska 4), „Casa Copiilor” (str. Oleksandra Shcherbanyuka 2), „Maternitatea” (str. Yevhena Hrebinka 16A) se va opri încălzirea în conformitate cu cererile acestor instituții depuse la Întreprinderea Municipală „Chernivtsiteplokomunenergo”.
Sezonul de încălzire în comunitatea Cernăuți a început în octombrie 2025 - pe 9 octombrie, comitetul executiv al consiliului orașului a adoptat o decizie privind încălzirea instituțiilor sociale: școli, grădinițe și instituții medicale conectate la centrale termice mici. Aceștia au menționat că așteaptă cereri din partea șefilor instituțiilor.
După cum a relatat primarul orașului, Roman Kliciuk, pe rețelele de socializare, în clădirile rezidențiale, încălzirea ar trebui pornită atunci când temperatura medie zilnică a aerului timp de trei zile este de +8°C, cu tendință de scădere, conform rezoluției Cabinetului de Miniștri. El a subliniat că acest lucru se datorează economisirii resurselor energetice în condițiile legii marțiale.
După cum s-a relatat, la începutul lunii noiembrie 2025, administrațiile locale din toate comunitățile teritoriale din regiunea Cernăuți au luat o decizie privind începerea sezonului de încălzire.
În primăvara anului 2025, sezonul de încălzire s-a încheiat înainte de termen. Încălzirea centrală a fost oprită la 1 aprilie. Acest lucru a trebuit să se facă din cauza unei lipse de gaze.
Zorile Bucovinei cu referire la MB