
Cernăuți, Bucovina, adăpostește aproximativ 72 de mii de persoane care și-au părăsit căsuțele plângând, sau au rămas fără ele din cauza groaznicului război. Majoritatea au ajuns aici cu mâinele goale și fără economii
La începutul războiului de amploare, regiunea Cernăuți adăpostea peste 110 mii de persoane strămutate în interiorul țării. Înainte de a fi numit în funcția de șef al administrației militare regionale, Ruslan Osypenko a fost plăcut surprins când a aflat că Bucovina este una dintre regiunile care adăpostea cel mai mare număr de persoane din regiunile în care sunt în desfășurare ostilități active.
El a scris despre acest lucru pe pagina sa de Facebook.
În prezent, aproape 72 de mii de persoane strămutate în interiorul țării sunt înregistrate în regiunea noastră. Aceștia sunt oameni care au nevoie de sprijinul nostru cuprinzător, deoarece majoritatea au ajuns aici cu mâinile goale și fără economii.
Pe 3 aprilie, la Cernăuți, împreună cu șeful ARM din Luhansk, Oleksii Harehenko, guvernatorul regiunii, Roman Osypenko, s-a întâlnit și a discutat cu locuitorii din regiunea Luhansk care locuiesc în prezent în Bucovina.
„Întâlnirea a fost despre casă, pierderi și puterea de a o lua de la capăt. Este deosebit de apropiată de mine, pentru că eu însumi provin din regiunea Luhansk și înțeleg bine ce înseamnă să-mi părăsesc locurile natale”, scrie șeful ARM Cernăuți.
Potrivit acestuia, în prezent în regiunea Cernăuți există 59 de locuri de cazare temporară, cu o capacitate totală de 3058 de paturi. De asemenea, se lucrează la amplasarea a încă 373 de locuri în căminul Colegiului Politehnic Cernăuți - 128 de paturi; căminul Liceului de Construcții Cernăuți - 60 de paturi; Spitalul raional Kostryjivka — 85 de paturi și Liceul Profesional Hliboca — 20 de paturi (extinderea MTP).
În plus, construcția unui oraș modular în satul Ciornohuzî din comunitatea teritorială Vijnița a fost deja finalizată. În viitorul apropiat, 80 de persoane se vor putea stabili acolo, a remarcat Ruslan Osypenko.
„Nu contează cine este și de unde. Este important că suntem cu toții ucraineni și trebuie să fim uniți pentru că asta ne face mai puternici împotriva inamicului și asta ne-a permis să rezistăm la începutul războiului și ne va ajuta să câștigăm — astfel încât toți cei care au fost forțați să-și părăsească locuințele să aibă ocazia să revina acolo în timp. Mulțumesc tuturor celor care ajută și sprijină”, a menționat Ruslan Osypenko.
Informează Zorile Bucovinei