Ca urmare a atacului rusesc cu rachete asupra or.Lviv, la ora 7 în dimineața zilei de 6 iulie, se știe că 4 persoane au fost ucise și 9 rănite.Primarul orașului Andrii Sadovyi spune că atacul de noapte asupra Lvovului a fost cel mai mare de la începutul războiului. În special, în centrul regional au avut loc distrugeri extinse în spațiile rezidențiale, birouri, o școală și căminele Politehnicii din Lviv au fost avariate.
Gheorghe Cârciu, secretar de stat al DRP: ”Dăm startul unui program la care țin foarte mult, încă de când am început activitatea în cadrul Departamentului pentru Românii de Pretutindeni, „Taberele ARC 2023”. Ne propunem să arătăm, și în acest an, câtorva mii de tineri români, care trăiesc departe de țară, cum este România autentică, să-i ținem aproape de istoria, cultura și obiceiurile noastre.
Potrivit Statului Major al Forțelor Armate ale Ucrainei, în ultima zi, 4 iulie, aproximativ 670 de militari ruși și 88 de unități din diverse echipamente și sisteme militare au fost distruse pe front.
Atac cu drone „shahed” asupra or. Sumî, Ucraina: numărul morților și răniților a crescut
Datorită fluxului electronic de documente, procedura de implementare a rezoluțiilor comisiei medicale militare a fost simplificată pentru militarii răniți, a declarat viceministrul Apărării Hanna Malyar.
Delegația DRP, condusă de secretarul de stat pentru românii de pretutindeni, Gheorghe Cârciu, a participat la Sfânta Liturghie de la Mitropolia Ortodoxă Română, săvârșită de Înaltpreasfinţitul Serafim, Mitropolit al Germaniei, Europei Centrale și de Nord
Secretarul de stat Gheorghe Cârciu: "Am avut plăcerea să discut și cu Dr. Markus Söder, președintele Guvernului Bavariei și Markus König, primarul general al orașului Nürnberg despre comunitatea românească care își păstrează cu sfințenie, limba, istoria, religia și tradițiile
Ucrainenii se așteaptă acum că războiul va dura mai mult, dar moralul și credința lor în victorie rămân neschimbate.
Astfel e sistemul, de aceea, fie Putin sau alt conducător, la Moscova nu se va schimba nimic până când structura de putere a FSB nu va fi schimbată. Șeful spionajului militar ucrainean susține că FSB-ul a primit ordin să-l asasineze pe Prigojin, după rebeliunea militară care a subminat autoritatea președintelui Putin
80% dintre ucraineni au încredere în Zelenski și 95% în Forțele Armate În mai 2023, 95% dintre ucraineni au încredere în Forțele Armate și 80% au încredere în președintele lor, Volodymyr Zelenski. Sursa: rezultatele sondajului KMIS publicat pe 30 iunie Literal: „95% dintre ucraineni au încredere în Forțele Armate ale Ucrainei și 80% au încredere în președintele Zelenskyi. Și, deși o mare parte din atenția presei internaționale s-a concentrat pe cererile Ucrainei de arme și echipamente suplimentare către partenerii săi, ucrainenii nu își doresc doar o p
Astăzi, la Aeroportul Internațional Chișinău, un cetățean străin căruia nu i-a fost admisă intrarea pe teritoriul Republicii Moldova a folosit arma și a deschis foc. Luptătorii din cadrul Brigăzii de poliție c
Întâlnirile cu reprezentanții comunității românești se vor derula în orașele Füssen, München și Nürnberg.
În Kramatorsk, regiunea Donețk, în urma bombardamentului rusesc al unei unități de catering în seara zilei de 27 iunie, 11 persoane au fost ucise, inclusiv gemenele Anna și Iulia Aksenchenko, în vârstă de 14 ani.
Președintele Volodymyr Zelenskyi propune Radei Supreme să facă din competența limbii engleze o cerință obligatorie pentru ocuparea funcțiilor guvernamentale.
Președintele Volodymyr Zelenski a propus schimbarea datelor a 3 sărbători - Crăciunul, Ziua Statului Ucrainean și Ziua Apărătorilor Ucrainei.